Background Image Background Image Background Image

Patriarhia Română
Mitropolia Ortodoxã Românã a Europei Occidentale și Meridionale
Protopopiatul Marii Britanii

Parohia Ortodoxã Românã "Sfântul Nicolae"

Londra - Stratford

(Biserica St Margaret with St Columba, Woodhouse Road, E11 3NG)

Slujba duminicală începe la ora 12.30, nu mai devreme!

Programul slujbelor din perioada Sfintelor Paști 2016

Săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Domnului

(Lumânările si candelele pentru Sfintele Paști sunt disponibile în biserică încă din timpul Deniilor!)

Miercurea Mare, 27 Aprilie – Denie – orele 18.00 – 20.00

Joia Mare, 28 Aprilie – Denia celor 12 Evangheliiorele 18.00 – 22.00
Vinerea Mare, 29 Aprilie – Prohodul Domnului – orele 18.00 – 22.00

Sâmbăta Mare, 30 Aprilie – Slujba Învierii Domnului – orele 23.00 – 04.00

**********

ANUNȚ IMPORTANT!

SLUJBA ÎNVIERII SE VA ȚINE DOAR ÎN INTERIORUL BISERICII!

Întrucât Slujba Învierii va începe înainte de miezul nopții iar biserica noastră se află în mijlocul unei zone rezidențiale aglomerate, pentru a respecta odihna localnicilor vă rugăm să acordați maximă atenție recomandărilor din partea autorităților locale!

- VĂ RUGĂM INSISTENT SĂ EVITAȚI INTRAREA CU MAȘINA ȘI PARCAREA PE STRADA BISERICII (Woodhouse Road, E11 3NG) PENTRU A EVITA BLOCAJELE ȘI OCUPAREA LOCURILOR REZIDENȚILOR!

- VĂ RECOMANDĂM SĂ PARCAȚI DOAR PE STRĂZILE ALĂTURATE, SĂ VĂ ÎNDREPTAȚI SPRE BISERICĂ PE JOS ȘI SĂ RESPECTAȚI INSTRUCȚIUNILE PERSOANELOR RESPONSABILE CU ORDINEA PUBLICĂ!

- ACCESUL ÎN BISERICĂ SE POATE FACE, ÎN ORDINE DESĂVÂRȘITĂ, ÎNCEPÂND CU ORELE 21.00 PENTRU A NU DERANJA ODIHNA REZIDENȚILOR!

- TOȚI CREDINCIOȘII SUNT ÎNCURAJAȚI SĂ PARTICIPE LA SLUJBA ÎNVIERII ÎN INTERIORUL BISERICII!

- RESPECTAREA ACESTOR RECOMANDĂRI VA FI MONITORIZATĂ DE POLIȚIA LOCALĂ ȘI DE TOȚI PRIETENII BISERICII NOASTRE!

În lumina acestor recomandări, facem apel la buna dvs credință și vă rugam să dovediți un comportament civilizat și demn de numele de creștin ortodox! Atât în noaptea de Paști cât și la celelalte slujbe!

**********

Săptămâna Luminată

Duminica Sf. Paști, 1 Mai – Vecernia Învierii – orele 12.30 – 14.00
Împărtășirea credincioșilor se va face în jurul orei 13.30!

Luni, 2 Mai – Canonul Învierii cu Sf Liturghie - orele 11.00 – 14.00

Vineri, 6 Mai - (Izvorul Tămăduirii cu Sfințirea Apei) – orele 11.00 – 14.30

*** Să aveți postire binecuvântată și sfinte sărbători cu pace! ***

Preot Eugen Darie (paroh), Mobil 07733161262
Email: ortodox.uk@gmail.com, eugendarie@yahoo.com

Acest site este in constructie, vã rugãm sã reveniti sau sã ne trimiteti un mesaj.
pentru mai multe informatii despre Parohia Ortodoxã "Sf. Nicolae" din Londra - Stratford